Ako zrýchliť pomalý počítač

Každému pacientovi treba venovať pri vyšetrení dostatok času. Klientovi chcete odovzdať výsledky z vyšetrenia, ale ich spracovanie trvá niekedy dlhšie ako samotné vyšetrenie. A s pomalým počítačom je to hra na nervy vaše, ako aj vášho klienta. Prečo je váš počítač taký pomalý?

Pomalý počítač

Počítač od Apple je rýchlejší, ako ten s Windows

V prvom rade si treba uvedomiť, že cena za Apple je 2-násobne a niekedy až 3-násobne vyššia, ako pri klasickom "kancelárskom" počítači (predajcovia často a radi používajú tento výraz pre minimálnu a nevýkonnú konfiguráciu počítača). Cena odzrkadľuje aj výber rýchlych komponentov. Používatelia Apple často používajú predinštalované programy ako prehliadač internetu a emailov a neinštalujú si množstvo doplnkov a zbytočností ako do Windows, čím extrémne znižujú výkon "kancelárskeho" počítača.

Starý notebook mi v ambulancii stačí

Áno, ak ho na to pripravíte. Najideálnejšie je preinštalovanie operačného systému. Počítač tak nemusí obsluhovať množstvo doplnkov a programov, ktoré nebudete používať. Treba skontrolovať konfiguráciu, či sú všetky komponenty správne nainštalované a majú správne ovládače.

Veľkosť pamäte a rýchlosť disku sú kľúčové

Dnes nie je problém kúpiť počítač za 300 Eur. Tu si ale treba uvedomiť, že cena odzrkadľuje okrem iných možností aj samotný výkon. Konfigurácia lacného počítača býva častokrát postavená na starých technológiách, ktorých hlavným mínusom je ich slabý výkon na dnešné požiadavky. Ak nemá počítač dostatok pamäte, zaťažuje disk a potom sú odozvy počítača veľmi pomalé.

Inštalovanie updatov má svoj význam

V každom programe alebo operačnom systéme sa nájde chybička, či už bezpečnostná alebo výkonová. Ak sa výrobca o program stará, tak vydá novú verziu, ktorá tieto problémy odstraňuje. Preto je dôležité mať vždy všetky programy a operačný systém aktualizovaný.

V dobe Cloudu je rýchlosť internetu dôležitá

Dnes už množstvo aplikácii, ak nie aj všetky, viac či menej komunikujú so svojimi servermi na internete. Výhoda je, že si viete údaje a dokumenty prenášať a synchronizovať medzi viacerými zariadeniami. Ak je však vaše internetové pripojenie pomalé, môže nastávať zamŕzanie alebo pomalé odozvy aplikácie, s ktorou pracujete. Vtedy nepomôže výmena žiadneho komponentu. IT správca vám vie otestovať pripojenie a vzhľadom na množstvo zariadení a používaných aplikácii odporučiť vyhovujúce pripojenie. Problém pomalého pripojenia môže byť skrytý v slabom signále, alebo veľkom zdielaní šírky prenosového pásma.


Veľa živnostníkov sa považuje za "IT špecialistov" a ponúkajú techniku a služby len s vidinou zárobku. Často krát vedia krásne "obkecať" slabý, ale inak nádherný počítač, ktorý po prvej inštalácii nejakého programu začne pracovať veľmi pomaly. Ich prvá a definitívna obhajoba je "viete, to je ten Windows". Ale problém je skrytý v absolútne minimálnej konfigurácii daného počítača. Preto zverte výber a správu overenému správcovi, prípadne si nechajte ohodnotiť navrhovaný počítač u iného predajcu.

Páčil sa Vám článok, alebo používate veclis?
Pridajte sa k nám. Ďakujeme
Podmienky používania | Ochrana súkromia
© 2022 BISI plus, s.r.o. | Ochranné známky patria ich príslušným vlastníkom